lek. wet. Joanna Wełna
absolwentka podyplomowych studiów TERAPIA MANUALNA TKANEK MIĘKKICH
Moja decyzja o zostaniu lekarzem weterynarii wyniknęła nie tylko z miłości do zwierząt, ale również z ogromnej ciekawości i chęci zrozumienia jak funkcjonuje organizm i jakie mechanizmy stoją za tym jak radzi sobie w zdrowiu, chorobie i różnych warunkach, z którymi musi się mierzyć. Najciekawsza okazała się dla mnie interna, a w niej geriatria i endokrynologia, a największym odkryciem to, że my, jako lekarze czy terapeuci nie leczymy, a jedynie dajemy ciału bodziec do zdrowienia. Ciężko było mi się pogodzić z faktem, że tracimy wielu starszych pacjentów, lub nie możemy im zapewnić sprawnej starości, ponieważ leki nie zawsze przynoszą oczekiwany efekt a medycyna nie daje odpowiedzi na wiele pytań.
Zaczęłam uzupełniać wiedzę spoza medycyny weterynaryjnej, ucząc się od fizjoterapeutów i osteopatów ludzkich i specjalistów medycyny wschodniej, stąd najpierw kurs akupunktury w CHI Institute Europe w 2009 roku (Navacerrada, Hiszpania) i kurs CCRP (rehabilitacji weterynaryjnej psów, Majorka, Hiszpania, gdzie odbyłam również praktyki w RehabilitaCans u dr Renaty Diniz) oraz laseropunktury i laseroterapii weterynaryjnej z Uwe Petermanem (ProMora, Polska).
W 2015 roku zafascynował mnie temat terapii punktów spustowych, w weterynarii praktycznie nie znany, nawiązałam więc kontakt z niezwykłym człowiekiem, prawdziwym pasjonatem, dr n.med. Marcinem Wytrążkiem, który przyjął mnie na kurs. Był to dla mnie moment zwrotny, moment zafascynowania się pracą z ciałem, a szczególnie terapią manualną, która stała się moją ogromną pasją i ogromnie wartościowym narzędziem w pracy z pacjentem, szczególnie starszymi psami i kotami. W 2019 roku rozpoczęłam studia podyplomowe na kierunku Terapia Manualna Tkanek Miękkich (WSEIT, Poznań), które ukończyłam z powodzeniem w 2020 roku. Dotychczas ukończyłam wiele kursów, na których pogłębiam wiedzę z dwóch najbardziej interesujących mnie obszarów, które doskonale się łączą i uzupełniają: akupunktury i terapii manualnej, m.in. Kurs Terapii Punktów Spustowych (2015 i 2019 Marcin Wytrążek i Łukaszem Brzezińskim), Kurs Masażu Tkanek Głębokich z Rozluźnianiem Mięśniowo-Powięziowym (2019 i 2020, WSEIT oraz 2021, Masaż Tkanek Głębokich, Piotr Szałański, Łukasz Czubaszewski), Kurs Terapii Wisceralnej (2019, Marty Ryan), Kurs “Wstęp do Terapii Strukturalnej” (2019, John Smith), Kurs Balanced Ligamentous Tension (2021, Claudia Knox), Kurs Rozluźnianie Mięśniowo-Powięziowe (2021, fizjo365), kurs “Akupunktura Równoważąca wg dr Tana, moduł I”( Michał Urgacz, Mahmoud Mansour, Aku Dla Ciekawskich, 2021).
W 2020 roku ukazała się w periodyku “Weterynaria w Praktyce” seria artykułów autorstwa Sabine Harrer, mojego i Radosława Marczaka wstępnie zapoznających lekarzy weterynarii z terapią manualną.
Terapia manualna i wiedza z nią związana, m.in. wiedza na temat anatomii, biomechaniki, fizjologii przynosi mi odpowiedzi na wiele pytań, ale nadal rodzą się nowe, dlatego stale pogłębiam wiedzę. Najbliższy, długo wyczekiwany kurs, to “Techniki mięśniowo-powięziowe i mobilizacja stawów” z Artem Riggsem (październik 2022).
lek. wet. Radosław Marczak
specjalista chorób psów i kotów, dyplomowany hirudoterapeuta medyczny
Zanim zafascynowałem się fizjoterapią weterynaryjną, przez wiele lat byłem lekarzem weterynarii, specjalistą chorób małych zwierząt. Zajmowałem się zarówno interną jak i chirurgią różnych gatunków, od psów i kotów poczynając po świnki morskie i wiewiórki.
Przyjmowałem również pacjentów ortopedycznych, których terapia kończyła się wówczas na założeniu gipsu lub leczeniu chirurgicznym, nikt nie myślał o rehabilitacji czy fizjoterapii. Mi jednak czegoś brakowało.
Zgłębiając temat, najpierw trafiłem na terapię polem magnetycznym i nabyłem swój pierwszy aparat do magnetostymulacji, zacząłem obserwować dobre efekty tej terapii. Temat ten stał mi się na tyle bliski, że zostałem poproszony o napisanie artykułu o magnetoterapii zwierząt do periodyku “WetPersonel”.
W tym samym czasie na branżowym forum Veterinarius poznałem koleżankę po fachu, lek. wet. Joanną Wełnę, z którą połączyła nas wspólna pasja do młodej dziedziny jaką była wówczas w Polsce fizjoterapia zwierząt. Razem postanowiliśmy rzucić się na głęboką wodę i pojechać na kurs CCRP (Certified Veterinary Rehabilitation Practitioner). Kurs ten był dla mnie przełomowy, ponieważ dostarczył mi wiedzy i utwierdził w postanowieniu aby całkowicie poświęcić się fizjoterapii i rehabilitacji zwierząt.
Od tamtej pory rozwijam swoją wiedzę uczestnicząc w wielu kursach. Jako jedna z niewielu osób w Polsce specjalizuję się w hirudoterapii małych zwierząt. Moją pasją jest też akupunktura i od wielu lat uczestniczę w kursach dotyczących akupunktury w Polsce.
Poniżej lista kursów związanych z fizjoterapią (zarówno ludzkich jak i zwierzęcych), które ukończyłem:
1996/03/28 – uzyskanie dyplomu lekarza weterynarii
2001 – zakup pierwszego urządzenia do magnetoterapii i terapii światłem podczerwonym Unittron
2003/05/15 – uzyskanie dyplomu specjalisty chorób psów i kotów
2012/10/27 – BTL – Nowoczesna elektroterapia, magnetoterapia i terapia ultradźwiękami w praktyce – weterynaria
2012/11/11 – MED-VET Ośrodek szkoleniowy – Rehabilitacja Psów – Szkolenie Specjalne dla Lekarzy Weterynarii
2015/10/13-20 kurs CCRP – Certified Canine Rehabilitation Practitioner
2014/10/26 – WSEIT – Wytrążek Marcin – kurs Rozluźnianie mięśniowo-powięziowego
2018/12/14-16 – Iwasyk Piotr – kurs Suche igłowanie
2018/12/17-20 – WSEIT – Wytrążek Marcin – kurs Masaż Tkanek Głębokich
2019/01/26-27 – ITCM Kraków – Kozińska Olga – kurs Wisceralny masaż brzucha metodą Ogułowa. Teoria i praktyka
2019/02/09-10 – Educandis – Dylewski Michał – kurs Manualna terapia punktów spustowych (trigger points)
2019/03/12 – ITCM Kraków – Kozińska Olga – kurs Podstawy hirudoterapii
2019/04/13-14 – ITCM Kraków – kurs Podstawy akupunktury dla fizjoterapeutów. Teoria i praktyka
2019/05/09-11 – Chwastowski Michał – kurs Osteopatyczna diagnostyka i terapia bólów głowy
2019 – fizjo360 – Wytrążek Marcin – kurs Terapia Punktów Spustowych
2019-2021 – Sadowska Justyna – kurs Terapii Czaszkowo-Krzyżowej
2020 – MTG – kurs Masaż Tkanek Głębokich
2021 – fizjo360 – Wytrążek Marcin – kurs Rozluźnianie mięśniowo-powięziowego
2020/01/19-15 – PhD MD Sukhov Konstantin – World Hirudotherapy Organization – kurs Medical Leech Therapy
2021/05/17-23 – ITCM Kraków – Pełny kurs Hirudoterapii według doktora Sukhova
2022/03/7-11 – 3rd International Hirudotherapy Conference – prezentacja przypadków własnych
2022/06/28 – ITCM Kraków – ukończenie Szkoły Akupunktury Klasycznej dr Leonida Gelmana